
Rotterdam is vanouds een jazz-stad. De stad eert zijn jazzhelden met fraaie muurschilderingen, zoals de tekening van Piet Noordijk, gemaakt door de bekende striptekenaar Dick Matena op de Oude Binnenweg. Zie: Rotterdam_Jazz_Artists_Memorial. Dichter en nachtburgemeester Jules Deelder zaliger nagedachtenis was een onvermoeibaar propagandist voor de jazz. Podia als Lantaren/Venster programmeren uitstekende jazzconcerten en dan is er natuurlijk nog ieder jaar de drukbezochte muzieksupermarkt North Sea Jazz.
Wat de vrije improvisatie betreft is Rotterdam minder goed bedeeld. Op één van de plekken waar de vrije muziek nog volop leeft, het onvolprezen mikropodium van Wijnbar Koffie & Ambacht in de Ebenhaezerstraat in Rotterdam Carnisse kan de liefhebber de meest fantastische concerten beleven. Het blijven helaas wel tamelijk obscure evenementen voor een select publiek. Eén van de mensen die ik regelmatig tref als ik Koffie & Ambacht bezoek is de pianist Bert den Hoed. Hij vertelde me onlangs dat hij een initiatief was begonnen om de geïmproviseerde muziek voor een breder publiek toegankelijk te maken. Met ‘Northern Light Switch’ brengt hij ervaren improvisatoren in contact met jonge musici in het NL-SWITCH Orchestra.
De komende tijd organiseert Northern Light Switch vier concerten in Rotterdam. Ze beschikken helaas niet over een vast podium, maar de eerste twee concerten vinden plaats in de Scots Church aan de Schiedamse vest. Bert wil spelen op aantrekkelijke plekken die ook uitnodigend zijn voor mensen die niet tot de ‘ingewijden’ behoren. De muziek moet ook uitnodigen tot luisteren. Een mooie ervaring voor het hele gezin!
Het eerste concert is, als deze Leunstoel uitkomt, al geweest. Op zaterdag 11 januari bestond het NL-SWITCH Orchestra uit de jonge musici Jonathan Ho, Pablo Cruz en Oriol Mares met Bert den Hoed en de oude rotten Albert van Veenendaal en Theo Jörgensmann. Toevalligerwijs was ik op die dag in Rotterdam waar ik bij Koffie een geweldig concert van Raoul van der Weide, Henk Zwerver en Carlos Zingaro bezocht. Alle goede dingen komen ook altijd tezelfdertijd. Kijk hier naar een impressie van dat concert.
Toen ik na dat optreden 'op Zuid' de Scots Church, een alleraardigst kerkje midden in het centrum van Rotterdam, bereikte was het concert van het NL-SWITCH Orchestra al voorbij. Een vijftigtal gasten was blijven hangen voor een goede en goedkope maaltijd die er in een gemoedelijke sfeer werd geserveerd. De avond werd afgesloten met een jamsessie, waar - naast Bert en een vijftal bezoekers die een instrument hadden meegenomen - ook Theo Jörgensmann zich bij aansloot. Aan het speelplezier werd klokke acht een einde gemaakt, want de kerk moest leeg. Ik kreeg al met al de indruk dat het wel een geslaagde avond was geweest. De mensen die ik sprak hadden zich prima vermaakt.
Het tweede concert vindt plaats op zaterdag 8 februari om 17:30 wederom in de Scots Church. ‘The Northern Lightswitch’ bestaat dan uit Andrew Moreno (winnaar Erasmus Jazz Prize 2024) op gitaar, Theo Jörgensmann (Duitsland) op klarinet , Peter Jacquemyn (België) op contrabas, Johannes Fink (Duitsland) op cello, Bert den Hoed op toetsen, Pablo Cruz op sax en Gregory Smith op drums.
----------
De illustratie is van Jille van der Veen.

|